Odpovědi na nejčastější dotazy k americkému litinovému nádobí Lodge

Moje nová pánev je v některých místech hrubá. Je to normální?

Ano. Je to výsledek metody odlévání „poloztracená forma“ neboli "písková forma". Používáním a dalšími ošetřeními zapečeným jedlým olejem (tzv. seasoning) se povrch pánve postupně zjemní. Na rozdíl od jiných typů kuchyňského nádobí se litinová pánev Lodge Cast Iron používáním postupně zlepšuje. 

Jsou nějaké pokrmy, které by se v litinové pánvi připravovat neměly?

Pokrmy, které jsou výrazně kyselé (např. fazole, rajčata, citrusová šťáva atd.), by se v litinové pánvi neměly připravovat, dokud se v pánvi nevytvoří kvalitní seasoning. Vlivem vysoké kyselosti těchto potravin se vrstva vytvořená seasoningem naruší a pokrmy ztratí barvu a budou mít kovovou pachuť. Počkejte, dokud se kvalitní seasoning na pánvi nevytvoří, a teprve poté můžete tyto potraviny na pánvi připravovat. 

Je na nádobí Lodge záruka?

Ano, standardní 2 roky. Jelikože je litinové nádobí vlastně slévárenský výrobek (odlitek) s obnovitelným přírodním povrchem ("sesoning"), oprávněné reklamace na nádobí Lodge vlastně nejsou. Jelikož je seasoning přírodní a obnovitelná vrstva jedlého oleje, nepodléhá žádné záruce. (Je to stejné jako např. vosk nanesený na skluznicích lyží.)

Jsou nesmaltované litinové produkty Lodge vyráběny v USA?

Všechny slévané litinové produkty Lodge ošetřené seasoningem a naše produkty z uhlíkové oceli ošetřené seasoningem se vyrábí v USA a vždy se zde vyrábět budou. Naše příslušenství je z různých zdrojů, některé z Ameriky, jiné ze zámoří. Veškeré předměty, které vyrábíme a prodáváme, jsou pod neustálou kontrolou interního oddělení pro zajištění kvality.

Jak se určuje průměr nádobí Lodge?

Měříme z vnější strany okraje přes vrch nádobí, ne spodní část. Upozorňujeme, že číslo položky se může od skutečné velikosti lišit. Například L10SK3 není pánev o velikosti 10", ale 12". Číslice 10 v číslu položky zůstala z doby, kdy se litinové hrnce a pánve měřily tak, aby odpovídaly očísleným okům na sporáku. Pánev L10SK3 byla pro oko na sporáku číslo 10.

Jaký je rozdíl mezi ocelí ošetřenou seasoningem a litinou ošetřenou seasoningem?

Produkty Lodge z oceli ošetřené seasoningem jsou vyrobeny ze 100% uhlíkové oceli. Litinové pánve se odlévají ve formách a ocelové pánve se pak vyrábí otáčením a vtlačováním a mohou tak být lehčí a tenčí než litinové pánve. Ocel ošetřená seasoningem se zahřeje a ochladí rychleji než litina. Litinové produkty mívají většinou integrované rukojeti, ocelové pánve pak mívají přikované rukojeti. Výrobky z oceli i z litiny ošetřené seasoningem jsou u nás ve slévárně předem ošetřeny stejným sójovým olejem, a oba druhy se vyrábí v USA.

Jsou silikonové produkty značky Lodge bez BPA?

Ano. Všechny silikonové produkty značky Lodge jsou od dodavatelů certifikované s tím, že neobsahují ani BPA (Bisfenol A), ani ftaláty.

100%